/Files/images/IMG_9021.JPG

Левіна Юлія Володимирівна

сестра медична старша

Графік роботи медичного кабінету:

06.30-18.30

Медичне обслуговування дітей у закладі дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про дошкільну освіту" (ст.34), Положення про дошкільний навчальний заклад, Постанови Кабінету Міністрів України від 14.06.2002 № 826 «Про затвердження Порядку медичного обслуговування дітей у дошкільному навчальному закладі», наказу МОЗ та МОН України від 30.08.2005 №432/496 «Про вдосконалення організації медичного обслуговування дітей у ДНЗ».

Медичними питаннями в закладі дошкільної освіти займається сестра медична старша

Сестра медична старша:

1.Контролює стан здоров’я дітей

2.Оглядає дітей 1 раз на місяць щодо виявлення педикульозу,грибкових захворювань,корости та інших захворювань шкіри

3.Проводить аналіз стану здоров’я дітей за результатами медичних оглядів,розробляє план оздоровлення

4.Складає план проведення профілактичних щеплень та забезпечує його виконання

5.Інформує батьків і педагогічний персонал про лікувально-профілактичні заходи,проведення яких передбачається,їх результати

6.Здійснює постійний контроль за якістю продуктів харчування,технологією приготування їжі,умовами її зберігання,термінів реалізації,виконанням норм харчування

7.Бере участь у складанні щоденного меню,контролює закладку і правильність кулінарної обробки продуктів,вихід страв,смакові якості їжі,санітарний стан харчоблоку та проводить щоденний огляд працівників харчоблоку

8.Здійснює контроль за організацією рухового режиму дітей,проведення оздоровчих фізкультурних заходів і їх впливом на організм дитини,за проведення заходів щодо загартовування

9.Проводить санітарно - просвітницьку роботу серед дітей,батьків або осіб які їх замінюють та працівників закладу дошкільної освіти

10.Надає невідкладну медичну допомогу дітям у разі гострого захворювання або травми

11.Проводить антропометричні виміри дітей:групи раннього віку 1 раз на місяць,групи дошкільного віку 1 раз на квартал(влітку кожного місяця)

Педикульоз: профілактика та лікування

Воші людини – це специфічні паразити, які проводять все своє життя на людині та харчуються її кров’ю, вони являються переносниками збудників висипного тифу, волинської гарячки та зворотного тифу.

Симптомами ураження педикульозом є свербіж волосистої частини голови, який виникає внаслідок подразнення секретом, який виділяють воші в місці укусу під час кровосмоктання. Людина розчісує сверблячу ділянку шкіри та втирає в ранку екскременти воші, в яких можуть міститись рикетсії. Так збудники інфекційних хвороб потрапляють в кров людини, інфікуючи її.

Тривалість життя воші складає 20-45 днів. При своєму розвитку воші проходять 3 стадії: яйце – “гнида”, личинка та статевозріла воша. В середньому на добу самиця відкладає до 10 яєць (гнид), а за все своє життя – близько 300 яєць. Яйце має довгасту форму (1,0-1,5 мм довжини), жовтувато-білого кольору, особливою клейкою речовиною щільно прикріплюється до волосся, білизни або інших одягу. Яйця розвиваються при температурі 38О С впродовж 5 днів, при температурі 25О С впродовж 16 днів. Температура нижче від 25О С перешкоджає розвиткові яєць.

Появу вошей слід попереджувати. Для цього необхідно суворо дотримуватись правил особистої гігієни, проводити систематичне прибирання приміщень, утримувати в чистоті предмети побуту та меблі. Батьки повинні слідкувати за дотриманням дітьми правил особистої гігієни та регулярно оглядати волосся дитини.

Якщо, не дивлячись на заходи особистої гігієни, воші та гниди все-таки з’явились, їх необхідно знищувати. Боротьба з вошивістю зводиться не тільки до знищення вошей на тілі людини, але й на одязі, постільних речах та в приміщеннях. Дезінсекційні заходи по боротьбі з вошами включають механічний, фізичний та хімічний методи боротьби.

Після використання протипедикульозних препаратів гниди у своїй більшості або всі повністю є нежиттєздатними. Проте, важко провести повну диференціацію живих гнид вошей та тих, що загинули. Тому після протипедикульозної обробки необхідно провести видалення їх механічним шляхом. Для полегшення їх видалення волосся змочують розведеним 5-10% столовим оцтом, зав'язують поліетиленовою хусткою і рушником, витримують 30 хвилин, полощуть у проточній воді, після чого вичісують густим гребенем загиблих вошей та їх яйця “гниди”.

Оскільки головні воші можуть знаходитись не тільки на волосяній частині голови, але й на інших частинах тіла, необхідно провести повне миття тіла, бажано з використанням мийних засобів (наприклад, шампуню), що мають протипедикульозні властивості.

Із фізичних методів обробки використовують чищення речей, обробку високою температурою. Гнида має щільну оболонку, яка захищає її від впливу різноманітних несприятливих факторів зовнішнього середовища, тому прання білизни без кип’ятіння не звільняє її від гнид, які залишаються живими. Завошивлену білизну необхідно кип’ятити у 2% розчині кальцинованої соди впродовж 15 хвилин з моменту закипання, прасувати з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви, збірки та зморшки Ефект боротьби з вошами буде досягнутий лише при умові одночасного знищення їх на голові, тілі, білизні, одязі та інших речах.

Грип:симптоми,лікування,профілактика

Що таке грип?

Це гостре респіраторне захворювання, викликане вірусами. Входить в групу ГРВІ та супроводжується ураженням дихальних шляхів і загальною інтоксикацією. Передається повітряно-крапельним шляхом.

Симптоми грипу

Його симптоми дуже схожі на симптоми інших ГРВІ, тому багато людей списують їх на застуду і не поспішають викликати лікаря. Однак при цьому захворюванні важливо якнайшвидше розпочати лікування. Точна діагностика проводиться за результатами лабораторних досліджень, а на практиці діагноз ставиться на підставі даних про захворюваність ГРВІ в конкретний період часу.

На відміну від застуди, симптоми грипу, як правило, з’являються раптово і супроводжуються лихоманкою (підвищенням температури тіла), головним болем, втомою, болем в тілі. Хвороба заявляє про себе:

  • Високою температурою
  • Болем у суглобах і м’язах
  • Загальною слабкістю
  • Головним болем
  • Сухим кашлем, болем в горлі, нежиттю
  • Почервонінням шкіри; очі червоніють і запалюються.

У немовлят симптоми грипу нагадують бронхіт, пневмонію та інші інфекції дихальних шляхів. При цьому у маленької дитини може бути пронос, блювота, біль у животі.

Лікування грипу

Загальні рекомендації включають немедикаментозне лікування, прийом препаратів для полегшення симптомів і противірусних препаратів.

До немедикаментозних засобів лікування відносяться:

  • Дотримання постільного режиму (5 днів). Під час гострого періоду відмовтеся від читання, перегляду телевізора, роботи за комп’ютером, щоб не перевантажувати ослаблений хворобою організм.
  • Рясне тепле питво. Краще, щоб це були чай з лимоном, настій шипшини, чорної смородини, морс з журавлиною. Такі багаті вітаміном С напої, допоможуть вивести з організму токсини, утворені в результаті життєдіяльності вірусів.
  • Для зняття симптомів грипу застосовуються:
  • Нестероїдні протизапальні засоби (знижують температуру, зменшують біль). Нагадаємо, що знижувати температуру нижче 38 градусів не рекомендується. Виняток – маленькі діти і схильні до судом люди. При цьому категорично не можна збивати високу температуру у дитини аспірином. При вірусній інфекції він може викликати ускладнення – синдром Рейє, який проявляється епілептичним припадком і комою.
  • Краплі для носа
  • Полоскання горла дезінфікуючими розчинами (у тому числі, на рослинній основі)
  • Препарати від кашлю

Противірусна терапія грипу включає вакцинацію, прийом імуностимуляторів та противірусних препаратів.

Які причини зниження імунітету?

Гормональні порушення, хронічні інфекції, безконтрольний прийом антибіотиків.
Стреси і перевтома. Неповноцінне харчування.
Імунітет знижений у жителів великих міст, курців, працівників шкідливих виробництв.

Як найефективніше захиститися від грипу і ОРЗ?

В період підвищеної захворюваності уникайте людних місць. Перед виходом з будинку змащуйте носові ходи оксолиновой маззю або соняшниковою олією. Частіше мийте руки.
Є ряд простих і ефективних засобів, які допоможуть підвищити імунітет. Це повноцінне харчування, багате білком і вітамінами, цибуля, часник, цитрусові, продукти, що містять вітамін С.
Регулярно гуляйте на свіжому повітрі. Лікарські препарати, які підвищують імунітет- афлубин, аскорутин, екстракт ехінацеї.

Вітряна віспа

ВІТРЯНКА – це одне з найпоширеніших захворювань, що зустрічаються у дітей. Хворіють вітрянкою тільки один раз, після цього в людини виробляється довічний імунітет, причому, у дітей дане захворювання протікає набагато легше, чим у дорослих людей. Вітрянка у дітей, способи зараження й симптоми ветрянки - про цей повинен знать кожний батько й мати. Отже, як же можна заразитися вітрянкою?

Вітрянка передається через слизові оболонки очей і верхніх дихальних шляхів. Тобто, можна сказати, що вона передається по повітрю - повітряно-краплинним шляхом. Нескладно здогадатися, що саме через таку особливість передачі це захворювання й одержало назву – Вітрянка. Вітрянка частіше виникає в дітей, що відвідують дитячі дошкільні й освітні установи. Частіше вітрянка зустрічається в дітей молодше 10-12 років. У дитячому колективі варто лише одній дитині підхопити вітрянку, як вона стає заразною для інших дітей. Вітрянка в дітей – завжди привід полікуватися дома. Пам'ятайте, вітрянка в дітей – це не звичайний нежить, а набагато заразніше. Тому лікування вітрянки в дітей завжди здійснюється в карантинних умовах. Хоча, у багатьох європейських країнах дитини, зараженої даним захворюванням, не обмежують у спілкуванні зі своїми однолітками, тому що вважається, що краще перехворіти вітрянкою у ранньому віці, тоді й лікування, як таке не буде потрібно.

Заразною вітрянка в дітей стає за один день до початку шкірних висипань. Карантин закінчується через 5 днів після появи останніх висипань. По рекомендаціях медиків карантин у дітей, хворих вітрянкою триває протягом дев'яти днів з моменту появи першого висипання. Хоча такі заходи рідко допомагають, тому що вітрянка в дітей передається ще до появи перших висипань, у той час, коли дитина ще не обмежена в спілкуванні з оточуючими.

Симптоми вітрянки й розвиток захворювання.

Вітрянка в дітей і дорослих ніяк себе не проявляє протягом 1-3 тижнів. Це строк її інкубаційного періоду. Мінімальний строк інкубаційного періоду становить 7 днів. По закінченню даного строку в захворілого різко підвищується температура до 39-39,5 градусів. І якби не практично одночасна поява висипки, то вітрянку у дітей можна було б прийняти за ГРВІ. До того ж до симптомів вітрянки належить головний біль і почуття слабкості.

Спочатку з'являються несильні висипання на шкірі, просто пласкі рожеві цятки. Буквально за кілька годин кількість висипань різко збільшується. Цятки стають більш опуклими й утворюються пухирці з рідким умістом. Їх у жодному разі не можна видавлювати. Лікування вітрянки в дітей проводиться зовсім по-іншому. Перші 3-4 дня вітрянка у дітей супроводжується дуже сильними висипаннями й не тільки на шкірі, але на слизових оболонках – очах, в ділянці промежини, у роті. Саме неприємне, що цей висип ще й сильно свербить, але розчісувати її не можна, щоб уникнути занесення в ранку інфекції. Одні пухирці проходять – з'являються нові. Вітрянка в дітей протікає хвилеподібно. Нові висипання звичайно з'являються протягом 3-4 днів. Потім хвороба йде на спад. На місці пухирів залишається скоринки, яка поступово відпадає самостійно й при дотриманні всіх рекомендацій лікаря не залишають від себе слідів.

Лікування вітрянки в дітей.

По перше, необхідно знати, що вітрянка – це вірус, тому антибіотиками її не вилікувати. Але чому ж деякі лікарі все-таки призначають антибіотики? Це робиться в тих випадках, коли до вітрянки у дітей приєднується бактеріальна інфекції, починається нагноєння пухирців. Часто таке відбувається через постійні розчісування висипу. Саме тому лікування вітрянки в дітей вимагає пильної уваги батьків. Потрібно всіма способами постаратися відволікти дитину від розчісування висипу. Почитайте дитині казку, пограйте в спокійні ігри. Звичайне лікування вітрянки в дітей проводиться в амбулаторних умовах.

Хоча симптоми вітрянки достатньо нестерпні для дитини, все-таки бажано на час хвороби ( близько тижня ) зберігати постільний режим. Специфічного лікування у вітрянки немає. Ліків від неї не існує. Зате є можливість знизити до мінімуму неприємні відчуття, викликані цим захворюванням. Для того, щоб не допустити нових висипань, частіше змінюйте постільну й натільну білизну. До речі, мочити висип не можна, це тільки збільшить неприємні відчуття й подовжить строк загоювання пухирців. Єдиним виключенням є короткочасне прийняття ванн із додаванням слабкого розчину марганцю. До слова, що до того приймати ванни чи ні думки українських і європейських педіатрів розходяться. Європейські педіатри вважають, що потрібно приймати не ванну, а купатися під душем при наявності сильних симптомів вітрянки, а маленьким дітям душ просто необхідний, тому що малята частіше страждають від бактеріальної інфекції, що проникає через ранки. Маленьким дітям не поясниш, що чесатися не можна. У таких випадках душ може помітно полегшити стан дитини. Наші ж педіатри категорично проти купань під душем, та й у ванній в період гострих висипань. Крім цього, бажано дотримуватися нескладної дієти. Вітрянка в дітей протікає набагато легше при виключенні з їхнього раціону всіляких алергенів. Рекомендовані до вживання молочні й рослинні продукти. Не обійтися без значної кількості питва, як і при будь-якій хворобі. Особливо необхідно вживати достатню кількість рідини дитині, у якої висока температура, тому що жар може викликати навіть зневоднювання організму. Звичайно вітрянка в дітей забирає багато сил, пропадає апетит, але необхідно прикласти всі зусилля й виявити кмітливість, щоб заповнити в маляти дефіцит рідини й живильних речовин в організмі.

Зрозуміла справа, що лікування вітрянки в дітей припускає й приймання жарознижуючих засобів. Давати дитині жарознижуюче необхідно при температурі тіла вище 38-38,5 градусів. З жарознижуючих не рекомендоване приймання аспірину, особливо дітям молодше 12 років. Звичайно з появою симптомів вітрянки рекомендоване прийом лікарських засобів, що містять парацетамол. Він, при правильних дозуваннях, безпечний для дитини, виявляє жарознижуючу й протизапальну дії. Для того, щоб зняти такий симптом вітрянки як сверблячка, можна попросити педіатра призначити антигістамінний препарат у безпечному дозуванні, приміром, «Діазолін». При переході висипань на очі, можна використовувати спеціальний очний гель «Ацикловір», який ефективно бореться проти вірусу герпеса.

Кір у дітей !!!

Що ми знаємо про кір?

Це високо заразна вірусна хвороба, яка вражає переважно дітей дошкільного віку. Інкубаційний період становить близько 10 днів, а поширення відбувається через чхання і кашель. Ось, власне, і все. Тому в даній статті піде мова про те, чого ми не знаємо про кір.

І що обов'язково повинні знати

Кір у дітей: симптоми, лікування - ось тема, що хвилює багатьох батьків. Для початку розберемося, що взагалі таке кір і як її розпізнати. Вірус кору відноситься до роду морбіллівірус. Він проникає в епітелій дихальних шляхів і поширюється по кровотоку в усі органи і тканини організму. Крапельки мокротиння, слизу і слини дитини, що містять вірус, при кашлі, чханні, розмові потрапляють у повітря і там швидко поширюється. Зараження відбувається навіть при поверхневому контакті або вдиханні пилу, що містить вірус. Інфекцію можна "зловити" навіть якщо ви їдете в ліфті разом із зараженим дитиною. Не дарма кір називають "мандрівної" хворобою.

Симптоми:

Первісними симптомами є висока температура, катар (запалення слизової оболонки легень), кон'юнктивіт і кашель ( який може перейти в бронхіт), потім червоний висип, яка починається за вухами і швидко поширилася по всьому тілу.

Хвороба ділиться на три періоди.
1. Перший - прихований, має тривалість від 6 до 18 днів, протягом якого вірус в організмі не викликати жодних симптомів.

2. Другий період - проміжний. Триває 3-4 дні і супроводжується симптомами, типовими для будь-якої гострої респіраторної інфекції: нездужання, нежить з рясними виділеннями з носа, кашель, запалення кон'юнктиви очей, висока температура. Поступово ці явища посилюються - може розвинутися світлобоязнь, набряклість обличчя, коклюш, а іноді і запалення і навіть набряк гортані відбувається з настанням нападів сильної задухи. З'являється дратівливість, поганий сон. Можна спостерігати головний біль, блювоту, болі в животі, проблеми зі стулом (найчастіше пронос). Цей період характеризується появою на внутрішній стороні щік і яснах крихітних білих плям з червоними колами навколо них. Це вірна ознака кору - так звані плями Філагова-Коплика. Вони зазвичай з'являються за 2-3 дні до висипання або на перший-другий день прояву висипки.

3. Третій період хвороби - період "виверження": він характеризується новим підйомом температури і погіршенням загального стану пацієнта. З'являється червона висипка - спочатку за вухами, потім на щоках, на лобі, а потім стає все більш широкою, охоплюючи все тіло і кінцівки. Протягом 3-4 днів висипка зникає, і залишаються світло-коричневі плями. Шкіра стає сухою і починає лущитися. Весь цей час дитина страждає від страшного свербіння. Але як тільки температура тіла знижується - ситуація поступово покращується.

Хто не може захворіти на кір

Незважаючи на надзвичайно високий відсоток захворюваностті на кір, є групи людей, несприйнятливих до цієї хвороби. По-перше, ними є діти в перші три місяці життя. У більшості з цих дітей зберігається імунітет матері, починаючи від періоду вагітності до 3-4-х місяців життя. Збільшується відсоток підвищеного імунітету до хвороби у немовлят, яких годують грудьми. Описано також окремі випадки імунітету до кору серед дітей, очевидно, що перенесли раніше дане захворювання без будь-яких симптомів. Імунітет до кору виробляється один раз і на все життя. Однак, у дітей, що перехворіли на кір в ранньому віці у прихованій формі, через кілька років може настати повторне інфікування - хвороба повернеться знову.

Профілактика:

Не можна недооцінювати таке захворювання, як кір у дітей, з симптомами, лікуванням яких повинні бути ознайомлені всі батьки. Але не менш важлива і профілактика даного захворювання. Профілактика кору полягає у своєчасній ізоляції хворих. Вона повинна бути припинена не раніше ніж через 5 днів після появи висипки. На додаток до підтвердження діагнозу кору необхідно негайно повідомити про це закладу дошкільної освіти, в який ходить дитина.

Це захворювання є небезпечним для дітей у віці до 2 років, так що якщо у дитини є якісь медичні протипоказання для отримання щеплення - потрібно особливо оберігати його від інфекції. Якщо немає протипоказань до вакцинації, то після 15 місяців дитині необхідно провести активну імунізацію.

ПРОФІЛАКТИКА ІНФЕКЦІЙНИХ ТА КИШКОВИХ ЗАХВОРЮВАНЬ ДІТЕЙ

Щоб захистити дитину від отруєнь, кишкових та інфекційних хвороб необхідно дотримуватись наступних санітарно-гігієнічних правил:

– утримувати дитину в чистоті, до закладу дошкільної освіти приводити в охайному одязі, мати запасну білизну;

– мити руки після повернення додому з вулиці, після туалету, перед їжею;

– овочі та фрукти мити під проточною водою та ошпарювати кропом;

– пити тільки переварену або бутильовану воду;

– у жодному випадку не годувати дитину грибами, сушеною чи в'яленою рибою, а також м'ясними, рибними та молочними стравами, які зберігалися неналежним чином або мають прострочений термін вживання;

– не годувати дитину на вулиці (навіть фруктами чи цукерками);

– не годувати дитину продуктами, що придбані у вуличних торгівців;

– під час поширення інфекцій якомога рідше перебувати з дитиною в публічних місцях;

– уникати контакту з людьми з підозрою на інфекційні захворювання;

– при підозрі на захворювання негайно викликати лікаря та сповістити медичну сестру дошкільного закладу;

– не займатися самолікуванням.

Шановні батьки, радимо своєчасно проводити профілактичні щеплення від дитячих інфекцій.

Швидка медична допомога – «103».

Краснуха
(червона висипка)

Гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується висипом.

Треба знати!

• Збудник хвороби — фільтруючий вірус. Краснуха нагадує кір, але переноситься легше. Симптоми застуди мінімальні.

• Щеплення від краснухи забезпечує стійкий імунітет.

• Передається хвороба тільки від хворого повітряно-крапельним шляхом.

• Дитина заразна за 7 днів до появи висипу та 5 діб після його виникнення.

• Інкубаційний період — 14—21 день.

• Після перенесеної краснухи залишається стійкий імунітет на все життя.

• Іноді хвороба ускладнюється енцефалітом або підвищеною кровоточивістю.

Симптоми хвороби:

• перебіг краснухи може бути легким, тому симптоми важко виявити;

• невелика температура та нежить, за 1—2 доби — висип;

• збільшення задньошийних, потиличних та інших лімфатичних вузлів, що виникає за 1—3 доби до висипання та зникає за декілька діб після зникнення висипу;

• висип — маленькі, червоні, трішки випуклі плямки, звичайно з'являються спочатку на обличчі та протягом доби розповсюджуються по всьому тілу.

Що перевіряти:

• загальний стан дитини;

• температурутіла.

Коклюш

Важка інфекція дихальних шляхів, що викликає сильний кашель.

Треба знати!

• Діти народжуються без імунітету до коклюшу, тому без щеплення вони можуть захворіти вже на першому році життя.

• Без лікування коклюш може призвести до смерті, особливо у дуже маленьких дітей.

• Хвора дитина заразна протягом усього періоду кашлю (5 тижнів)

Симптоми хвороби:

• спазматичний кашель, що переривається судомним вдихом;іноді закінчується блюванням; триває довго і збільшується;

• появі кашлю передує збільшення температури до 37—38 градусів.

Що перевіряти:

• чи було щеплення від коклюшу.

Скларлатина

Варіант стрептококової інфекції, що викликає ангіну та висип на шкірі а також симптоми інтоксикації. Може призвести до ускладнень з боку серця та нирок.

Треба знати!

• Збудник хвороби — стрептокок. Джерелом інфекції є хворий. Розповсюджується бактерія повітряно-крапельним шляхом частіше за все проникає до організму через очі та ніс, іноді крізь уражену опіком або поранену шкіру.

• Збудник хвороби може існувати і поза організмом людини, тому одяг хворого, його речі, книги та іграшки, якими він користувався, можуть бути джерелом розповсюдження інфекції.

• Інкубаційний період від 1 до 7 діб, іноді до 12 діб.

• Після перенесеної хвороби виникає імунітет, але іноді можливі повторні випадки захворювання на скарлатину, які пов'язані з послабленням захисних сил організму.

• Ускладнення виникають рідко, але можуть бути небезпечними.

Симптоми хвороби:

• часто хвороба починається з головного болю, блювання, болю в горлі, підвищення температури до 39 градусів;

• крапкоподібний червоний висип з'являється по всьому тілу в перші 1—2 доби хвороби;

• висип грубий на дотик, при натискуванні плями на деякий час стають білими;

• висип найбільш виражений у паху, під пахвами, на внутрішніх поверхнях рук та ніг.

Що перевіряти:

• загальний стан дитини;

• температуру тіла.

Епідемічний паротит (свинка)

Гостре вірусне захворювання, що характеризується загальною інтоксикацією, ураженням слинних залоз, а також нервової, травної та статевої систем.

Треба знати!

• Свинку можна попередити, зробивши дитині щеплення!

• Збудник хвороби — фільтруючий вірус, що перебуває у слині хворого, передається повітряно-крапельним шляхом. Не стійкий поза організмом, збудник свинки не переноситься третьою особою і дуже рідко передається завдяки посуду, іграшкам, книжкам, хустинкам для носа.

• Інкубаційний період — від 11 до 21 доби. Хворий заразний як в останні дні інкубаційного періоду, так і протягом всієї хвороби.

• Після перенесеної хвороби виникає імунітет.

Симптоми хвороби:

• збільшення слинних залоз;

• центр припухлості — мочка вуха з одного або обох боків;

• сухість у роті і біль у вусі при відкриванні рота та жуванні;

• невелике підвищення температури;

• поганий апетит.

Що перевіряти:

• температуру тіла;

• чи не з'явились болі у яєчках (у хлопчиків), у животі, головний біль;

• болючість у місці припухлості при рухах щелепи.

Ангіна (запалення мигдаликів)

Треба знати!

• Гостре інфекційне захворювання верхніх дихальних шляхів.

• Мигдалики — частина лімфатичної системи. Вони відіграють важливу роль у підтриманні здоров'я.

• Видаляють мигдалики виключно за серйозними медичними показниками.

Симптоми хвороби:

• біль у горлі, збільшення мигдаликів, наліт або біло-жовті крапки на них;

• загальне нездужання, зниження апетиту, головний біль;

• підвищення температури.

Весняний авітаміноз у дітей

Весняний авітаміноз як у дорослих, так і у дітей в наші дні є цілком очікуваним явищем для більшості, навіть не дивлячись на вживання в їжу свіжих овочів і фруктів.

Як правило, весняний авітаміноз є логічним наслідком таких чинників, як:

1. Перенесені за осінньо-зимовий період простудні та вірусні захворювання.

2. Витрачані вітамінно-мінеральні запаси за довгі зимові місяці, так як імунна система працювала в інтенсивнішому режимі.

3. Овочі і фрукти, які людина вживає взимку, вже не містять велику кількість вітамінів, так як вони руйнуються під час тривалого зберігання.

4. Збільшене споживання мінералів і вітамінів організмом, з-за необхідності перебудови роботи всіх органів і систем на весняний період.

Небезпека авітамінозу для дитячого організму

Можливо, на перший погляд проблема дитячого весняного авітамінозу не здається занадто серйозною. Адже зовсім скоро з'являться свіжі овочі і фрукти, і дитина отримає повний спектр необхідних речовин. Але це не зовсім так. Небезпека полягає в тому, якщо тривалий час в організм не надходить потрібна кількість того чи іншого вітаміну, він включає «економний режим», тобто задовольняється невеликою кількістю цього вітаміну. Коли ж вітамін починає надходити в організм з їжею в достатній кількості, організм вже не в змозі його засвоювати в необхідному обсязі. Таким чином, розвивається хронічний авітаміноз, який з часом завдає істотної шкоди дитячому організму і виявляється у вигляді серйозних патологій.

Симптоми авітамінозу у дітей

Зазвичай, авітаміноз у дітей з'являється у вигляді різних захворювань, наприклад, таких як, цукровий діабет або ожиріння, гіпотиреоз або анемія. До найбільш очевидних ознак авітамінозу у дітей належать:

· Постійна втома.

· Слабкість.

· Апатія.

· Задишка після несуттєвих фізичних навантажень.

· Зниження, а в деяких випадках, навпаки, підвищення апетиту.

· Шкіра набуває блідого відтінку.

· Частий пульс.

· Підвищене потовиділення.

· Порушення сну.

· Дитина може ставати дратівливою чи плаксивою.

· Виникає головний біль.

· Біль у м'язах.

· Дитина втрачає звичну активність.

Всі вище перелічені ознаки є приводом показати дитину педіатру, який зможе призначити комплексні вітаміни і мінерали. Категорично не слід самостійно лікувати авітаміноз, приймати вітаміни, придбані без призначення фахівця, оскільки це може істотно погіршити стан дитини і стати причиною розвитку більш серйозних захворювань. Слід пам'ятати, що, наприклад, деякі вітаміни групи В у надлишку можуть провокувати зростання онкологічних клітин!

Причини авітамінозу у дітей

· Головна причина дитячого авітамінозу полягає в неправильному, нераціональному харчуванні, а також у порушенні його режиму.

· Інтенсивний ріст дитячого організму в деяких випадках може супроводжуватися дефіцитом деяких вітамінів і мінералів, так як потреба в них підвищується в рази. Цей процес повинен контролювати лікар, який і прописує необхідний комплекс вітамінів.

· Дитячий імунітет дуже чутливий до навколишнього середовища. Якщо дитина проживає в екологічно несприятливому регіоні, потреба в додатковій кількості деяких вітамінів зростає.

Як діагностувати авітаміноз

Щоб точно дізнатися, яких саме мікроелементів не вистачає зростаючому організму, необхідно провести ряд лабораторних досліджень крові. Лікар призначає лікування тільки після отримання результатів аналізів. Неозброєним оком неможливо зрозуміти навіть досвідченому фахівцеві, дефіцит якого саме вітаміну відчуває дитячий організм.

Профілактика авітамінозу у дітей

Профілактика розвитку авітамінозу у дітей полягає в організації раціонального, збалансованого харчування. Які продукти потрібні зростаючому організму і в якій кількості, може розповісти дитячий дієтолог, якого слід обов'язково відвідувати час від часу.


Вітаміни. Їх вплив на дитячий організм

Вітаміни – речовини високої біологічної дії, які беруть участь в усіх життєво важливих біологічних процесах в організмі. Значна кількість вітамінів поступає в організм з їжею і використовується в процесі обміну речовин.

У весняно-літній період необхідно давати дітям свіжі фрукти: яблука, мандарини, лимони; квашені овочі: капусту, огірки; включати в раціон м'ясні і рибні страви, особливо у вихідні дні.

Вітамін С (аскорбінова кислота) – один із самих необхідних речовин, регулюючих обмінні процеси в організмі, бере участь в утворенні і підтримці нормального стану міжкліткової речовини, яка укріпляє судинну стінку, її міцність і еластичність, підвищує імунну систему організму, особливо до вірусних інфекцій. Тому, в зв'язку з важливістю забезпечення дітей оптимальною кількістю вітаміну С в ДНЗ проводиться профілактична вітамінізація третьої страви. В меню дітей включаються свіжі фрукти. Найбільше вітаміну С знаходиться в овочах, фруктах, ягодах, а також в молоці і печінці.

Вітамін В1, В2, В6, В12– впливає на функції нервової системи та шлунково-кишкового тракту, обміну речовин. При гіповітамінозі характерні роздратованість, біль в м'язах, швидка втомлюваність, зниження апетиту, зниження маси тіла. Організм людини не здатний до накопичення цього вітаміну, тому він повинен кожен день поступати в достатній кількості з їжею. Вітамін знаходиться в молоці та молочних продуктах, квасолі, гороху, м'ясних продуктах, печінці, рибі, дріжджах, соках.

Вітамін А (ретинол) – необхідний для нормального росту і розвитку дитини. Вітамін А і каротин (провітамін А) накопичуються в печінці, тому літом і ранньою осінню, коли продукти найбільш збагачені вітамінами, повинні найбільш використовуватися в раціоні харчування зелень, овочі, фрукти, а взимку – морква, чорна смородина. Також вітамін А в активній формі знаходиться в печінці гов'яжій, свинній, тріски.

Вітамін Е (токоферол) – впливає на обмінні процеси. При недостатній кількості цього вітаміну розвивається дистрофія, накопичується холестерин. Головним постачальником вітаміну Е в організм є рослинні олії.

Вітамін Д (антирахітичний) – регулює обмін кальцію і фосфору в організмі, стимулює ріст і формування кісток. Недостатня кількість вітаміну Д призводить до розвитку рахіту. Вітамін Д знаходиться в продуктах тваринного походження. А в літній час в яєчному жовтку, маслі і молочних продуктах. Також рекомендуємо батькам давати дітям фруктово-ягідні соки: лимонні, яблучні, апельсиновий, які сприяють всмоктуванню фосфорно-кальцієвих солей.

Вітамін К (антигеморрагічний) – необхідний організму для виробітку протромбіну, без якого нарушається процес нормального звернення крові. Вітамін К знаходиться в салатах, картоплі, горосі, капусті, гов'ядині, свинині.

/Files/images/76.jpg

Кiлькiсть переглядiв: 1819

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.