ВИХОВАННЯ ДІВЧИНКИ ТА ХЛОПЧИКА:СПІЛЬНЕ ТА ВІДМІННЕ

/Files/images/roditelyam-vospitanie-devochki-i-malchika.jpg

Спробуйте спостерігати за немовлям деякий час. Півгодини або годину. І ви обов'язково зрозумієте, хто перед вами. Діти навіть в такому маленькому віці поводяться різним чином. Коли діти починають усвідомлювати свою стать? І як?

В ідеалі мама і тато повинні бути для дітей зразками жіночності і мужності. Тоді самовизначення дитини буде цілком природним.

А як ми з ними поводимося? Однаково батько доторкається до сина, до дочки? Коли він тримає на руках сина, чи враховує він, що перед ним майбутній чоловік. Якщо так, тоді не варто особливо його пестити. Це так? Що ми дозволяємо дівчинці, а не дозволяємо хлопчику?

Згадайте, як ви реагуєте, коли хлопчик починає плакати. Найчастіше ми говоримо: «Припини, ти ж хлопчик. Хлопчики не плачуть!» А що ми говоримо, коли дівчинка починає кричати або битися. Пригадуєте? «Ти ж дівчинка! Хіба так можна?» І куди, на вашу думку, дитині подіти свій гнів чи сльози? Адже вони є. Вони вже виникли.

З дитинства ми привчаємо хлопчика не виявляти слабкості. Говоримо: «Ти повинен бути сильним!» І це нормально. Чоловік повинен бути сильним. Але потім ми скаржимося на бездушність наших синів. Можливо, разом з необхідними словами про силу, важливо співчувати хлопцеві тоді, коли йому важко. Можна сказати: «Я знаю, що ти сильний. Я вірю, що ти обов'язково вирішиш цю проблему. І я співчуваю тобі. Я знаю, що тобі зараз дуже важко. Чим я можу тобі допомогти?» Це дуже важливо робити. Тоді хлопчик буде рости разом з Вами сильним, і чутливим. Він буде впевнений в собі і в своїх силах, з одного боку. А з іншого, він буде знати, що він може звернутися за допомогою, якщо йому буде важко.

Коли ми говоримо дівчинці: «Не гнівайся. Не бийся» тим самим привчаємо її мовчати, коли її ображають, приховувати свої почуття, терпіти. Зазвичай не прийнято привчати дівчинку захищатися кулаками. Але все ж, дуже важливо навчити захищатися. Дівчинка має право відчувати злість. Давайте визнаємо, що навіть висловлювати її, так само, як і хлопець. І навіть коли не вистачає слів, вона має право застосувати силу для захисту себе. Ми не хочемо переконати вас у тому, що потрібно вчити дівчинку битися. Важливо вчити її іншим засобам захисту. Можна сказати їй: «Я бачу, що ти сердита і це нормально. Не треба битися відразу. Є інші способи захищати себе. Ти можеш сказати кривднику: «Мені не подобається, що ти мене ображаєш. Якщо ти будеш робити це далі, я буду захищатися. «Можна сказати також, що ви готові допомогти їй придумати разом, як потрібно було вчинити в тому чи подібному випадку. Таким чином, ви покажете дівчинці, що захищати себе - це добре. Тільки важливо вибрати відповідну форму.

Спробуйте побачити у своїй дочці або у своєму синові не тільки об'єкт виховання, а й людину, з якою можна про щось просто поговорити. Подумайте разом з дитиною, і у вас з'явиться багато спільних занять. Тато з сином можуть спільно ходити на футбол, на риболовлю. Мама з донькою можуть, наприклад, разом пройтися по магазинах, зайти в перукарню. Більшість батьків продовжують пропонувати своїм дітям одні і ті ж іграшки: для дівчаток - ляльки і столи з іграшковим посудом, для хлопчиків - вантажівки і пістолети. Часто саме дорослим стає складно прийняти той факт, що діти хочуть грати різними іграшками, і тоді можна почути діалоги, подібні до цього:

- Мама, купи мені ляльку!

- Ні, син, ляльки для дівчаток, а ти - хлопчик, хлопчики не грають в ляльки.

- Мама, ну купи мені ляльку!!!

- Гаразд, якщо тобі так хочеться ляльку, то чому б нам не придбати Кена або Людину-Павука?

- Мама!? ...

Якщо хлопчик цікавиться ляльками чи дівчинка грає в ковбоїв - це зовсім не привід для хвилювань. У кожному з нас є риси, властиві протилежній статі, і їх дитина теж повинна засвоїти. Дитина сама підкаже нам, чого б їй хотілося, головне почути її. Важливо встановлювати стосунки та проводити час з кожною дитиною окремо. Іноді у дитини є потреба поспілкуватися з вами наодинці. У неї може бути до вас інтимне питання.

Так, не варто жорстко розмежовувати для дитини «жіночий» і «чоловічий» світи, фізичні і психологічні відмінності, нав'язувати дітям різні іграшки, одяг, ролі в соціальних іграх (пожежники і рятувальники в хлоп'ячих і медсестри і вчительки в дівочих) - чесно кажучи, не так вже й далекі один від одного. Головне, щоб поряд з малюком були батьки як зразки мужності та жіночності.